How Buying Bulk Saves Hundreds

Buying Bulk saves hundreds

Buying bulk makes sense. It’s the reason so many large stores like Costco and Sam’s Club exist.

But what do you do when you eat a mostly raw diet? You can’t run down to Costco and buy a 5 pound sack of raw, organic, unshelled sunflower seeds.

There isn't a one-stop neighborhood shop for bulk seeds, nuts and grains.

Go to Amazon and buy, buy, buy

So you have to do the next logical thing. Go to Amazon. There you can buy the smaller sizes. But as a regular consumer of these items, this option becomes expensive very quickly.

I had high hopes for ThriveMarket. It’s like Costco, but for natural products. However, it appears most of the items are processed and packaged. That’s good for some of my needs, but not for the natural, raw items that I consume the most.

It gets expensive buying small sizes

Since I sprout every day, I needed a consistent supply of raw nuts, seeds, and grains.

For example on Amazon, Handy Pantry sells black-oiled sunflower seeds for $8.99 per 8 oz.

That’s a whopping $17.96 per pound. 

What is this stuff - gold?

The good news is that they offer better prices for the larger sizes.

Black oil sunflower seeds

Black oil sunflower seeds

Price per pound varies widely

Handy Pantry sells raw, unshelled sunflower seeds in the following sizes/prices:

offer size

offer price

price per pound

8 oz pouch

$8.98

$17.96

 most expensive

1 1/2 pound pouch

$15.95

$10.63

3 pound can

$31.99

$10.66

18 pound bucket

$119.99

$6.67

 most economical

So I was beginning to see a pattern. I could continue buying 8 oz at $17.96 per pound, or pull the plug and buy 18 pounds for $6.67 per pound.

This is where I felt trapped. I was buying small amounts of about 2 pounds every month, and the costs were starting to add up.

Since I was consuming these products regularly it was time to make a new choice.

But wait, smaller amounts make sense

But I had trouble convincing myself at first. Buying small amounts made more sense. After all, this is what I always did so it must be right.

Plus it was super easy to store them. Just open the cabinet, and throw ‘em in. Buying 8 oz of sunflower seeds takes up very little space.

At first glance, buying small amounts seems quite practical. 

Order product, receive product, consume product! Now that's practical. 

It was so easy! But this is where the consumer-trap is hidden from view.

The consumer trap

The system is designed so the consumer buys smaller amounts, and more often. This forces them to constantly buy the same things over and over.

 Just like clockwork, as soon as they run out the product, they order it again. The faster the items are consumed, the faster they are purchased. And the cycle continues ad nauseum.

I was one of those consumers. I was buying the smaller versions, and I was buying them once or twice a month. I was caught in the consumerism trap.

Are you caught in the consumerism trap

Are you caught in the consumerism trap

But the real kicker is that businesses make more money with this process. Because they sell smaller packets and sizes, they can charge more. They do this with creative packaging to create the illusion you are buying something bigger than it really is.

So the advertisements continue, and the consumers keep buying the small sizes. But no one catches on.

But I’m on to them, and I hope you will be too after you finishing reading this information.

Smaller sizes are costing you more

Have you ever considered that buying smaller amounts of healthy products, is costing you way more than it should.

Take another example of raw, pumpkin seeds. I was buying the brand Food To Live on Amazon. They sell 2 pounds of raw pumpkin seeds for $13.99, or roughly $7.00 a pound. Plenty for one month.

I even was buying Gluten Free Prairie - Oat Groats. I started with 3 pounds at at $11.99, which comes to $4.00 per pound.

At the time, my mindset was "just get it ordered", and I’ll deal with this next time.

But the next month came and went and things didn’t change. And I continued to pay the higher prices - all in the name of convenience.

Create a new consumer mindset

So what type of new mindset do you need when you decide to "go bulking"?

Here are 4 things that will help keep your wits about you.

First of all there is a real money savings. Yes, the first purchase outlay cost more. But in the long run it’s far cheaper. Plus you only have to buy it once a year.

Good ideas create new mindsets

Good ideas create new mindsets

Second, it removes any concerns that you will run out. This in itself is a big time waster. How often do you ask yourself “am I running low on _____”? This is a big problem because once again we have to remember and focus on this product when we have so many other things to think about. 

As consumers, we get caught up in consuming, and this continually wastes a lot of our personal time. Time that could be better spent on more fun or enjoyable activities.

But let's continue with the improved mindset.

Third, it’s opens up all these new doors and possibilities. Have you ever found yourself changing a recipe, or even dropping the idea of making something because you didn’t have the ingredients on hand. When you buy in bulk you end all of that. You have what you need, and you can continue to make what you want.

Lastly, buying in bulk keeps your home in a state of “emergency preparedness”. Stuff happens, like hurricanes, power outages, blizzards, ice storms, tornado’s, sickness, and other natural, or man made disasters.

When you buy in bulk and stock up, you have supplies that will take you through those challenges. Just watch the news to see the insane grocery store raids every-time there is a disaster. Lines that wrap around the block. Angry customers ready to fight each other over a can of beans. Store shelves are empty, and illegal price-gouging takes it’s place.

Should I buy what I need, or put it off?

Let's take a situation I recently experienced.  I like to buy health related products and I needed another sprouting tray. But I went back and forth on the idea, and temporarily decided to hold off on getting it.

Then I compared the money I would have spent on non-bulk items, and compared it to my new bulk lifestyle. The savings clearly spoke for themselves.

What I paid monthly buying smaller sizes

Here is what I consumed monthly. About 2 pounds of each, every month. Or about 24 pounds of each, every year.

  • 2 pounds of pumpkin seeds for snacks and salad additions ($13.99)
  • 2 pounds of sunflower seeds for growing sprouts ($8.98 + $15.95 = $24.93)
  • 2 pounds of oat groats for morning breakfast, and treats ($9.96 + $9.96 = $19.92)

I was paying $58.84 per month

Which equals $706.08 per year (12 x $58.84)

What I paid for one year of bulk

  • 25 pound case of pumpkin seed ($73.66 including shipping from NutStop.com)
  • 24 pounds of sunflower seeds ($183.97 - 2x 3 pounds at 31.99/each, 18 pounds at $119.99 including shipping at Amazon)
  • 25 pounds of oat groats ($50.60 including shipping from Amazon) 

Cost of buying bulk equals $308.23. That's for a one year supply!

Total cost savings of buying bulk: $397.85 (compared to non-bulk purchasing above)

Let me write that again

I saved $397.85 dollars on food I would have bought anyway!

What to do with all those savings

When I reconsidered buying that sprouting tray given these savings, it felt right.

I applied the savings to the new item. Win-Win!

The savings generated from buying bulk were simply reapplied to my current needs.

These savings can also be applied for gas, road trips, natural health products, or special treats. 

The options are endless.

Money Savings

Money Savings

Buy in bulk and enjoy the benefits

Buying in bulk is great, it saves money, saves precious time, removes worry about running out, and keeps your household in a state of preparedness.

Next time you consider buying small amounts, take a closer-look and see if you can buy in bulk. Beat the consumerism "small purchase trap". And apply the savings to a much better cause - like YOU!

Mr. Self-Care Says:

"These are the products mentioned in this article. The bulk oats and the sunflower seeds can be found on Amazon.

I found the best bulk price for the raw pumpkin seeds to be on the site NutStop.com.

NutStop.com link to the 25 pound case I purchased."

Pm

>
%d bloggers like this: